Holanďania ako prvý európsky tím postúpili na MS v Brazílii

11.09.2013 Celý región

Bratislava 10. septembra (TASR) - Futbalisti Holandska si ako prvý európsky tím zabezpečili účasť na budúcoročných MS v Brazílii. V utorňajšom kvalifikačnom zápase v rámci D-skupiny zvíťazili na ihrisku Andorry 2:0 po dvoch góloch útočníka Robina van Persieho a v tabuľke im patrí prvé miesto s 22 bodmi. "Oranjes" pomohlo k postupu aj zaváhanie Rumunska, ktoré stratilo body po prehre 0:2 s Tureckom. O vedúcu pozíciu v skupine už "tulipány" nemôžu prísť, na čele tabuľky majú pred druhým Maďarskom nedostižný osembodový náskok.

Holanďanov vzápätí nasledovali aj Taliani, ktorí si účasť na šampionáte definitívne zaistili triumfom 2:1 nad Českom. Hoci "squadra azzurra" prehrávala od 19. minúty gólom Libora Kozáka, v druhom polčase otočila stav zásluhou Giorgia Chielliniho a Maria Balotelliho a mohla sa tešiť z postupu.

V úvodnom utorňajšom kvalifikačnom zápase MS zdolali futbalisti Ruska na domácej pôde Izrael 3:1. "Zborná" sa vďaka plnému bodovému zisku vyšvihla na čelo F-skupiny (18 b), doterajší líder z Portugalska stráca jeden bod.

Reprezentanti Arménska nestačili v Jerevane na Dánov a podľahli im 0:1. Hostia rozhodli o víťazstve v 76. minúte, nariadený pokutový kop premenil spoluhráč slovenského obrancu Martina Škrtela z FC Liverpool Daniel Agger.

V C-skupine si dôležité tri body pripísalo Švédsko za rovnako tesné víťazstvo 1:0 v Kazachstane, keď sa do streleckej listiny zapísal už po 27 sekundách kanonier Paríža St. Germain Zlatan Ibrahimovič. Jeho gól je najrýchlejším presným zásahom švédskej reprezentácie od roku 1912. "Trom korunkám" patrí v tabuľke druhá priečka, Kazaši sú na predposlednom piatom mieste.

Švajčiarski futbalisti si po výhre 2:0 nad Nórskom posilnili líderskú pozíciu v E-skupine. Na konte majú 18 bodov a sú blízko k postupu na šampionát.

V I-skupine Francúzsko zvíťazilo v Bielorusku 4:2 a v tabuľke sa bodovo dotiahlo na prvé Španielsko. "Les Bleus" má však na svojom konte o zápas naviac.

Litva si v "slovenskej" G-skupine poradila s Lichtenštajnskom 2:0

Futbalisti Bosny a Hercegoviny a Grécka zvíťazili v utorňajších kvalifikačných zápasoch o postup na MS 2014 a suverénne vedú G-skupinu s 19 bodmi. Oba tímy tak majú istotu minimálne baráže. Bosna a Hercegovina v Žiline vyhrala 2:1 nad Slovenskom, ktorému sa tak rozplynuli aj posledné nádeje na postup. Gréci si poradili s Lotyšmi 1:0.

Futbalisti Litvy zvíťazili nad Lichtenštajnskom 2:0. Domáci rozhodli o svojom triumfe na štadióne v Marijampole v prvom polčase, keď po 18-tich minútach otvoril skóre Deivydas Matulevičius a o pol hodinu neskôr výsledok spečatil obranca Tadas Kijanskas.

Zostavy a striedania:
Litva: Karčemarskas - Mikoliunas, Kijanskas, Mikuckis, Andriuškevičius - Ivaškevičius, Vičius - D. Česnauskis, Kalonas (72. Kuklys), E. Česnauskis (79. Šernas) - Matulevičius (90.+3 Sirgedas)
Lichtenštajnsko: Jehle - Christen, M. Stocklasa, Quintans - Kaufmann, Polverino, Oehri, Christen - Burgmeier, Gubser (75. Erne) - Wieser

Grécko: Karnezis - Maniatis, Papastathopoulos, Torosidis, Tzavellas (74. Karagounis) - Katsouranis, Ninis, Siovas - Mitroglou, Samaras (88. Fetfatzidis), Salpingidis (64. Christodoulopoulos)
Lotyšsko: Koljnko - Bulvitis, Gorkšs, Maksimenko, Gabovs - Laizans, Zjuzins (68. Karasausks), Lazdins (61. Sinelnikovs), Rugins - Verpakovskis (79. Rakels), Cauna

Arménsko - Dánsko 0:1 (0:0)
Gól: 73. Agger (z 11 m), ČK: 73. Harojan (Armén.)

Faerské ostrovy - Nemecko 0:3 (0:1)
Góly: 23. Mertesacker, 74. Özil (z 11 m), 84. Müller, ČK: 73. Gregersen (Faer. ostr.)

Maďarsko - Estónsko 5:1 (3:0)
Góly: 11. Klavan (vl.), 21. Hajnal, 41. Böde, 70. Németh, 85. Dzsudzsak - 48. Kink

Litva - Lichtenštajnsko 2:0 (2:0)
Góly: 18. Matulevičius, 40. Kijanskas. Rozhodoval: Silagava (Gruz.), ŽK: Andriuškevičius, Vičius, E. Česnauskis - Gubser, Burgmeier, Wieser, Oehri

Grécko - Lotyšsko 1:0 (0:0)
Gól: 58. Salpingidis. Rozhodoval: Kristinn Jakobsson (Isl.), ŽK: Katsouranis - Verpakovskis, /ČK: 90.+3 Katsouranis - Rugins

H-skupina:
Serravalle
San Maríno - Poľsko 1:5 (1:3)
Góly: 22. Della Valle - 10. a 66. Zielinski, 23. Blaszczykowski, 34. Sobota, 75. Mierzejewski

Kyjev
Ukrajina - Anglicko 0:0

I-skupina:
Tbilisi
Gruzínsko - Fínsko 0:1 (0:0)
Gól: 74. Eremenko (z 11 m), ČK: 76. Kankava (Gruz.)

Bielorusko - Francúzsko 2:4 (1:0)
Góly: 32. Filipenko, 58. Kalačev - 47. (z 11 m) a 64. Ribery, 70. Nasri, 73. Pogba